5
феб

Koje su sve prednosti nudi ERP sistem?

 

Sistem za planiranje resura ima za cilj bolju organizaciju poslovanja kroz integrisanje i optimizaciju poslovnih procesa u jednom preduzeću. 

Mnogi se pitaju da li je ERP sistem vredan ulaganja, a brojni benefiti koje on donosi daju odgovor na to pitanje. Svakako da jeste. 

Bilo da se radi o manjim ili većim preduzećima koristi ERP sistema su vidljive jer omogućavaju pregledniji pristup planiranju resursa jednog preduzeća čime se olakšava posao. Osim toga moguće su razne verzije koje se prilagođavaju potrebama svake konkretne firme, a sve sa istim ciljem. 

O svim prednostima ovih sistema razgovarali smo sa stručnim licima iz firme M&I Systems Group

Standardizuje poslovne procese i usklađuje ih sa propisima

Standardizacija poslovanja i usklađivanje sa propisima omogućava da svaki zaposleni radi na isti način, a koji je usklađen sa nekim opštim i posebnim pravilima. To je prednost za sve nove kolege koje ulaze u firmu kako bi se lakše snašli i ušli u posao. 

Osim toga standardizacijom se postiže i oslobađanje vremena zaposlenih za traganjem nekih podataka i rešenja čime je ostavljeno više vremena za rad na nekim konkretnijim i ozbiljnijim poslovima. 

Za vitalne prednosti ERP sistema smatraju se i centralizacija i automatizacija. 

Preglednost podataka koja je pouzdana

Objadinjeni podaci jednog preduzeća u ERP sistemu pružaju visoku pouzdanost za korišćenje i omogućavaju preglednost i samim tim i laku upotrebu. Time se olakšavanju poslovni procesi, ujedno se automatizuju i omogućavaju lakšu izradu izveštaja. 

Transparente i pouzdane informacije koje se mogu dobiti na ovaj način o bilo kom modulu/segmentu rada preduzeća su takođe važne prednosti. 

U direktnoj vezi sa preglednošću je i lakše izveštavanje iza kojeg sledi i olakšano planiranje daljeg rada. 

Olakšava izveštavanje i planiranje

Izveštavanje nikada nije bilo lakše i jednostavnije koristeći ERP sistem. Osim toga izrada izveštaja je razumljiva i sistematična, ali se stvara i jedinstveni sistem izveštavanja. 

Ovaj softver omogućava generisanje vrednih izveštaja i analitke u bilo kom trenutku.

Rukovodeći kadar može na dnevnom nivou pratiti stanje nivoa zaliha, uključujući i planirane isporuke ili pošiljke koje se tek spremaju za prodaju ili transport. Ovi podaci omogućavaju veću kontrolu i precizne informacije za buduće planiranje rada. 

Sticanje dubljeg analitičkog uvida u poslovanje, identifikacija operativne snage i problematičnih oblasti koje treba poboljšati, omogućava efikasnije korporativno planiranje. 

Smanjuje troškove poslovanja dok se ujedno povećava efikasnost 

Glavni ciljevi ERP sistema su definisani tako da bi trebalo da dovedu do povećanja marži prihoda, ali i celokupne efikasnosti kompanije, kao i do poboljšanja interne komunikacije. 

Iako su početna ulaganja u ERP sistem veća, dugoročno gledano ovo je i te kako isplativo rešenje i vredna investicija koja može uštedeti novac na više načina. Zato osim što je potrebno doneti odluku o uvođenju istog, za njega treba angažovati pouzdanu i profesionalnu IT firmu i tim stručnja koji će se time baviti. 

Za povećanje efikasnosti može biti veoma korisno da zatražite od zaposlenih koji će koristiti ERP sistem povratne informacije šta je to što će nijma olakšati rad. Oni ipak predsatvljaju ključ ovog procesa jer će na kraju oni biti ti koji će obrađivatni, unositi i raspolagati sa podacima koji se u njemu nalaze. 

Obezbeđena je optimalna koherentnost tokova rada preduzeća čime se omogućava da procesi među odeljenjima nude maksimalnu efikasnost.