9
окт

Malčiranje i zagrtanje biljaka pred zimu

Malč je još uvek mnogima velika nepoznanica, medjutim, ne morate da budete baštovan i da se ozbiljno bavite uzgojem cveća da biste znali, ako se bar malo trudite oko vaših biljaka u bašti ili saksijama, onda ste se sigurno u nekom trenutku sreli sa preporukom da koristite malč cena je vrlo pristupačna i privlačna  za mnoge, pa se danas  uredjivanje bašte ne može zamisliti bez malča, mada, njegova je primena mnogo šira od dekorisanja iako na prvi pogled deluje da prvenstveno služi za dekoraciju. 

On sprečava nicanje korova, čuva vlagu u zemljištu i vrlo je važno da zimi čuva koren biljke od smrzavanja. Svojim kasnijim razlaganjem malč hrani biljke, hranljive supstance iz drveta, najčešće bora, stižu do korena biljaka.

Zagrtanje kao metoda zaštite biljaka

Niske temperature utiču tako što se usporavaju osnovni fiziološki procesi, ne samo kod čoveka nego i kod biljaka. Ako je temperatura u minusu u biljci se formira led koji izvlači vodu iz njenih ćelija i biljka umire, zato je važno da se biljka ogrne i da se ne dozvoli da se smrzne, pa su u tu svrhu vrlo važne aktivne metode  kojima se konzervira toplota, odnosno,  važno je da se toplota koju zemljište otpušta zadrži u prizemnom sloju tokom noći kada se temperatura spušta ispod nule. Jedna od najčešće primenjivanih metoda u zaštiti povrtarskih kultura i cveća od smrzavanja je pokrivanje biljaka, to je ujedno i najjednostavnija zaštita biljaka.

Upotreba malča za pokrivanje biljaka

Pokrivanje biljaka je tradicionalna metoda zaštite biljaka, od davnina su se biljke od smrzavanja štitile tako što su bile prekrivane najčešće prirodnim otpadom sa poljoprivrednih gazdinstava, a to su slama, stajsko djubrivo, lišće, granje, treset. Neki su u tu svrhu koristili i iznošene stvari, tkanine, čaršave, ali i karton. Uspevali su da biljku zaštite od mraza, ali o estetici nije bilo ni govora. Kako bi se postiglo da se biljka sačuva, a u isto vreme bašta i preko zime ostane dekorativna, u upotrebi je sve više malč cena ga dovodi  na prvo mesto u izboru sličnih dodataka biljkama.

Ukoliko se izaberu neorganske tipovi malča, oni će podjednako dobro zaštititi biljku, pošto se ne razgradjuju ne treba ih ni dopunjavati, ali oni nemaju hranljive materije kojima mogu da podstaknu razvoj biljke. Organski tipovi malča su iz tog razloga bolji, štite biljku, ali poboljšavaju i sastav zemljišta i plodnost. Ako se uporedjuju po isplativosti, za neorganski i organski malč cena je skoro sa minimalnom razlikom, organski čak može i u kućnim uslovima da se pravi. Osim što zadržava toplotu uz samu biljku, prilikom jakih prolećnih kiša, malč sprečava odnošenje i eroziju zemljišta oko biljke. 

Kad je najbolje vreme da se postavi malč?

Za malč je uvek najbolje vreme, ne postoji odredjen period kada će njegovo postavljanje više doprineti biljci ili možda manje delovati. Najbolje je da se biljka pokrije malčem odmah pošto je zasadjena, a to znači, na proleće, medjutim, malč se koristi i leti radi dekoracije, na jesen kada iz dvorišta nestanu boje kako bi uneo kolorit u baštu i pred zimu kako bi u toku zime štitio biljke.