Neke stvari koje možda niste znali o bušilici
Šta znate o bušilici, njenom radu, kako se održava i gde bi trebalo da je držite nakon korišćenja pitanja su na koja u daljem tekstu slede odgovori. Nadamo se da će vam ovi odgovori biti od koristi.
Ko je izmislio ručnu bušilicu?
Od jednostavnih alata za bušenje iz kamenog doba do Fein-a kao jednog od vodećih svetskih proizvođača električnih alata sa više od 150 godina iskustva u industriji. Ova kompanija je osnovana 1867. godine u Štutgartu( Nemačka), i od tada je postala sinonim za inovativnost, kvalitet i pouzdanost.
Dok su se uporedo razvijale i brusilice u američkoj kompaniji Brown & Sharpe, jedno od najpoznatijih otkrića u ovoj industriji je bila prva ručna električna bušilica, koju je 1895. godine izumio Wilhelm Emil Fein. Ova inovacija je revolucionirala industriju, omogućivši brzo i efikasno bušenje rupa u raznim materijalima.
Ovaj trenutak se može posmatrati kao rođenje električne bušilice – raniji modeli su bili teški oko 600 kilograma i mogli su se kretati samo na točkovima.
Kako funkcioniše?
Način na koji ona funkcioniše je jednostavan, ali genijalan: rotacijom glave bušilice, dve rezne ivice na vrhu uklanjaju strugotinu sa materijala koji se obrađuje. Ovo se izvodi iz bušotine kroz spiralne žlebove. Sastoji se od drške i glave, pri čemu drška burgije prenosi obrtni momenat na glavu alata. Ovo preuzima rad rezanja i usmerava strugotinu kroz žlebove ka spolja.
Gde se skladišti?
Bušilice su izrađene od metala. Kao i drugi alati, treba ih čuvati na hladnom i suvom mestu kako bi se sprečilo rđanje. Ako nemate odgovarajuću prostoriju (npr. garaža ili podrum), možete koristiti metalni orman ili kofer. Ovo je štiti od uticaja okoline i produžava njen radni vek.
Čuvanje alata
Ako se mašine čuvaju bezbedno, ništa im se ne može dogoditi. Samo habanje moglo bi ih učiniti neupotrebljivim. Mašine za bušenje treba podmazati na vreme. Da biste smanjili habanje, preporučljivo je podmazati stezne glave. Za to je pogodna specijalna mast za bušilice i dleta. Nanesite je na osovinu pre upotrebe. Nakon dužeg perioda upotrebe, mast se ponovo obriše – na ovaj način se uklanjaju nastali materijali za brušenje i ponovo premazuju svežim, tankim slojem za skladištenje. U principu, stezna glava i mašina treba da budu zaštićeni od prašine na montažnom nosaču.
Menjanje delova na burgiji
Ukoliko je neophodno menjanje burgije Sistem „Plug-Turn-Fit“ koji je razvio Bosch (danas poznat u svetu kao „Specijalni direktni sistem“) omogućava brzu zamenu burgija i dleta (ukoliko je to potrebno) bez alata i garantuje bolji prenos snage zahvaljujući posebnim žlebovima na vratilu bušilice.
Održavanje delova
Takođe bi trebalo povremeno oštriti burgije, da ne bi vremenom postale tupe i beskorisne za rad sa njima. Redovno oštrenje može znatno produžiti njihov život. Ako želite da naoštrite svoje burgije ručno, potrebna vam je odgovarajuća mašina za brušenje sa brusnim točkom od silicijum karbida, zaštitne naočare i eventualno držač kako biste bezbedno postigli takozvani ugao tačke od najmanje 118° . Ako niste sigurni, trebalo bi da podesite ugao malo veći – ovo će samo učiniti burgiju oštrijom. Ako se ne koristi držač, kažiprst se može koristiti kao pomoćno sredstvo . Alat koji se naoštrava mora biti pažljivo postavljen na ovo. Zatim se rezna ivica pažljivo pomera od vrha do dna na brusilici. Ako se ne usuđujete da ručno oštrenje, možete koristiti i brusilice za burgije. Dostupne su kod specijalizovanih prodavaca i obezbeđuju optimalnu završnu obradu.