Plodni dani – šta se dešava u telu žene i simptomi ovulacije
Plodni dani su jedini dani u menstrualnom ciklusu kada žena može zatrudneti. Zapravo, žena je plodna samo jedan dan u ciklusu i to 24 h nakon ovulacije koja predstavlja proces oslobađanja zrele jajne ćelije iz jajnika prskanjem folikula.
Međutim, spermatozoidi mogu preživeti u jajovodu, zaštićeni cervikalnom sluzi do 5 dana i takođe mogu oploditi jajnu ćeliju, zbog čega se plodnim danima smatra do 4 dana pre ovulacije i jedan dan nakon toga.
Da bi bolje razumeli šta se dešava u telu žene tokom ovulacije, moramo razumeti sve faze menstrualnog ciklusa. Te faze su:
- krvarenja odnosno menstruacija,
- sazrevanje jajne ćelije (folikularna faza),
- ovulacija (plodni dani) i
- faza nakon ovulacije (lutealna faza).
Menstruacija (krvarenje) je različitog trajanja kod svake žene a obično traje od 3 do 7 dana. Nakon toga nastupa folikularna faza ili period sazrevanja jajne ćelije. U ovoj fazi telo se priprema za oplodnju.
Jajnici obično proizvedu od 5 do 20 folikula u kojima se nalazi po jedna nezrela jajna ćelija. Od svih folikula, jedan će se izdvojiti kao dominantan a ostale telo apsorbuje. Kada se sazrela jajna ćelija oslobodi iz folikula, nastupa period ovulacije.
Oslobođena jajna ćelija putuje u jajovod gde može biti oplođena u naredna 24 h ukoliko su spermatozoidi prisutni u jajovodu. Ukoliko ne dođe do oplodnje, nastupa lutealna faza i ona traje do prvog dana sledeće menstruacije. Sluzokoža materice se ljušti i dolazi do krvarenja.
Prema tome, plodni dani padaju u sredinu menstrualnog ciklusa, odnosno između 12 do 16 dana pre prvog dana očekivane menstruacije. Ovde je važno znati prosečnu dužinu menstrualnog ciklusa koji je kod svake žene drugačiji.
Prosečan menstrualni ciklus traje 28 dana, ali se normalnim smatra svaki ciklus u rasponu od 21 do 40 dana. Žene obično dobijaju menstruaciju par dana ranije u odnosu na datum iz prethodnog meseca. Ovu dinamiku treba propratiti, kako bi se odredilo prosečno trajanje menstrualnog ciklusa a time lakše izračunali plodni dani.
Najznačajniji simptome ovulacije
Faza ovulacije je priprema tela za oplodnu i eventualnu trudnoću, pa se telo žene menja i može se uočiti izvesna simptomatika koja se manifestuje kao:
- promene raspoloženja,
- bolovi u donjem delu stomaka,
- promene u cervikalnoj sluzi,
- tačkasto krvarenje,
- jači vaginalni miris,
- pojačan libido
- bolne i osetljive grudi.
Kada nastupe plodni dani, žene mogu biti sklone promenama raspoloženja, od radosti do nervoze. Takođe, u ovim danima može doći do hroničnog umora, glavobolje i nesanice, što se pripisuje hormonalnim promenama.
Kod nekih žena je prisutan bol u donjem delu stomaka i to sa one strane na kojoj se nalazi jajnik u kome sazreva folikul. Kada se zrela jajna ćelija oslobodi iz folikula može doći do blagog krvarenja, tzv. tačkasto krvarenje. Njega treba razlikovati od implantacijskog krvarenja koje nastupa kada se oplođena jajna ćelija usadi u zid materice.
Jedan od najuočljivijih simptoma ovulacije je promena u cervikalnoj sluzi koja postaje rastegljiva, klizava i providna kako bi olakšala put spermatozoidima do jajne ćelije. Miris sluzi je pojačan ali ne i neprijatan. Nakon ovulacije, cervikalna sluz postaje gusta i lepljiva.
U vreme plodnih dana, žene obično imaju pojačan libido, što je prirodno obzirom da samo ovom periodu mogu zatrudneti. Bolne i osetljive grudi takođe mogu biti jedan od simptoma, što takođe pokazuje spremnost tela za eventualnu nastupajuću trudnoću.
Pored izračunanja plodnih dana i praćenja simptoma ovulacije, postoje i specijalni testovi za praćenje ovulacije. Razlikujemo testove koji se rade na uzorku urina i testovi koji se rade na uzroku pljuvačke.
Testovi za ovulaciju na uzorku urina mogu se nabaviti kao test štapići ili trake. Slični su kućnim testovima za utvrđivanje trudnoće i prate porast nivoa hormona tokom ovulacije.
Testovi na uzorku pljuvačke su zapravo mini mikroskopi koji na uzorku pljuvačke pokazuju plodne i neplodne dane. Ako su plodni dani, na mikroskopu se pokazuju karakteristični kristali.