31
окт

Manje nije uvek više – maksimalizam u uređenju enterijera

Godinama unazad se govori o minimalističkom stilu uređenja prostora i odbacivanju svega što nije funkcionalno, svedeno i multinamensko. Mnogi navode da im je ovakav pristup uređenju prostora ili čak organizovanju obaveza i života, pomogao da uštede dosta vremena i novca.

Međutim, ima i onih kojima minimalistički uređen prostor deluje hladno, sterilno i pusto, kojima obilje predmeta, boja i tekstura uliva mir, spokoj i budi osećaj udobnosti i komfora. Istina je da se u maksimalizmu često igramo na granici kiča, ali je upravo to izazov s kojim su ljubitelji ovog stila spremni da se suoče.

Šta je maksimalizam?

Nasuprot minimalizmu, maksimalizam je okrenut detaljima i kombinacijama boja, stilova i tekstura. Maksimalizam može biti na granici kiča, ali kič nikada ne prevaže. Ovaj stil podstiče kreativnost i ruši pravila, te omogućava susret starinskog i modernog, boho i industrijskog, klasičnog i avangardnog.

Maksimalizam je poprilično fleksibilan, za razliku od minimalizma. Minimalizam ne dozvoljava ozbiljne stilske greške i nudi konkretna pravila po pitanju uređenja. Maksimalizam dozvoljava kreativniji izražaj, garantuje slobodu, ali podrazumeva i rizik.

Maksimalizam u uređenju enterijera

Maksimalistički pristup je idealan za kreativce otvorenog uma, koji su spremni da se poigraju bojama, teksturama i detaljima. Ovakav pristup uređenju prostora uglavnom odgovara boho i eklektičnom stilu i većim kvadraturama, ali pravila praktično ne postoje. Maksimalizam prevashodno nudi niz smernica koje vam mogu pomoći da životni prostor uredite po svom ukusu i uz lični pečat.

Boje

Za početak, ne smete se plašiti boja, posebno onih upečatljivih. Boje će probuditi zidove, podove i nameštaj. Odvažni kontrasti mogu začiniti prostor, što znači da se ne bi trebalo držati ni različitih nijansi iste boje, budući da tako uređen prostor može delovati monotono.

Detalji i dekor ideju mogu povezati u celinu. Savet je da za početak izaberete jedan akcentni zid koji će nositi “hrabru” boju. Odatle svoju ideju možete širiti dalje. Stručnjaci predlažu da se ipak držite maksimalno pet boja prilikom uređenja prostora, kako biste izbegli neželjeni susret s kičom.

Galerijski zidovi

Zidovi ne smeju biti prazni. Galerijski zidovi su poslednjih godina u trendu i jedna su od glavnih karakteristika maksimalizma. Ako ste ljubitelj umetnina, eto prilike da se poigrate rasporedom. Kada malo bolje razmislimo, raspored umetnina na zidu zapravo predstavlja pravo umetničko delo samo po sebi!

Umetnine bi trebalo rasporediti tako da ipak deluju kao jedna celina, koju povezuju boja, tema, tekstura ili ideja. Za početak, i dalje se možete držati akcentnog zida koji ćete prekriti umetničkim delima. Kasnije se možete nadovezati na tu priču.

Biblioteka

Ako ste i pored tehnološkog razvoja i dalje ljubitelj papirnih knjiga, maksimalističko uređenje je pun pogodak! Na ovaj način čitave zidove možete pretvoriti u mini biblioteke i tako obezbediti prostor za svaku knjigu koju posedujete, ali i osigurati dodatni prostor za knjige koje planirate tek da kupite. Knjige se mogu naći i na manjim policama ili stočićima uz kauč ili krevet.

Nameštaj koji priča priču

Nasuprot minimalizmu koji diktira da svaki komad nameštaja mora biti funkcionalan ili čak multinamenski, maksimalizam dozvoljava da nameštaj delom posmatrate kao dekor. Svaka stoličica ili tabure ne moraju imati tačno određenu svrhu i mogu se naći u prostoriji kako bi upotpunili priču ili komplentirali paletu.

Zato imate potpunu slobodu, te se fotelje, stočići, regali, ormari i police, raznih boja, tekstura i dimenzija, mogu naći u vašem domu. Nema potrebe da se plašite različitih materijala i zanimljivih detalja. Neka nameštaj priča svoju priču i delom otkriva vaš lični stil.

Saveti za maksimalističko uređenje prostora

Iako konkretnih pravila zapravo nema, smernice i saveti stručnjaka će vam sigurno biti od koristi. Za početak, važno je da imate jasan koncept. Dakle, ideja je da prostor maksimalno iskoristite, ali da ga ne preopteretite. U slučaju preopterećenja prostora, oko ne zna na šta da se fokusira nego luta s jednog predmeta na drugi i s jednog zida na drugi, te ne uspeva da percepira ideju koja se krije iza dizajna.

Najvažnije je ipak da se vi u svom prostoru osećate prijatno. Ako i dalje niste sigurni da li je maksimalizam stil koji vam idealno odgovara, predlog je da počnete s jednim akcentnim zidom i da odatle dalje širite svoju kreativu. Možda ćete se na kraju i zadržati kod samo jednog akcentnog zida i to je potpuno u redu.

Način na koji uređujete svoj životni prostor ne mora da potpada ni pod jedan poznati stil uređenja. Prednost maksimalizma je što dozvoljava da rastete i pratite vaš rast, te prostor praktično možete uređivati godinama, detalj po detalj, bez žurbe i striktnih pravila.