23
јул

Kako se zaštititi usled čestih vremenskih nepogoda: Da li ste osigurali svoju imovinu?

Sve češće vremenske neprilike dovele su do porasti osiguranja imovine. Vlasnici nekretnina su uvideli da se više isplati odlučiti se za osiguranje imovine, nego strepeti svaki put kada je najavljena oluja. Nekada se ovaj tip osiguranja smatrao nepotrebnim troškom, dok danas predstavlja jedinu sigurnost kada su vremenske neprilike u pitanju. Ipak, potrebno je znati na šta sve obratiti pažnju i kako na pravi način osigurati svoju imovinu kako biste bili sigurni da ćete nadomestiti štetu i popraviti svoje vlasništvo u slučaju štete.

Proverite svoju nekretninu

Prva stvar od koje treba početi jeste da detaljno pregledate svoju nekretninu kako biste utvrdili da li ima nekih trenutnih oštećenja. Sve od ispucalih zidova i temelja, lošeg krova ili instalacija može da bude potencijalni okidač kada su u pitanju štete koje mogu da kulminiraju prilikom oluje ili nevremena. Napravite godišnji plan koji će uključivati osnovno pregledanje vaše imovine kako biste na vreme sprečili kvarove. Ukoliko planirate da osigurate kuću ili stan, ovi kvarovi mogu da utiču na vašu polisu ili da šteta nastala nakon zaključenja polise ne bude priznata jer se smatra neodržavanjem nekretnine. Zato popravite na vreme sve kvarove, insistirajte da sve bude odrađeno na pravilan način kako biste izbegli da zbog loših radova tokom prve vremenske nepogode imate ozbiljan problem koji osiguravajuća kuća neće priznati.

Osigurajte imovinu

Najbolji način da budete sigurni da će eventualna šteta da bude nadoknađena jeste da osigurate svoju imovinu. Kada je u pitanju imovina, možete da osigurate sve – nekretninu, pomoćne objekte, uređaje, kao i umetničke predmete. Na ovaj način je sve što može da se popravi ili zameni obezbeđeno od potencijalnih nepogoda i pomaže vam da se ne uzrujavate previše prilikom nepogoda, pogotovo ukoliko živite u području koje je podložno ovim promenama. Postoji nekoliko paketa kada je u pitanju opširno osiguranje imovine i na vama je da pronađete onaj koji vam najviše odgovara. Na vama je da proučite uslove kako biste imali uvid u to šta polisa pokriva i kako da postupite prilikom nastanka štete.

Napravite pravu računicu

Ukoliko smatrate da je osiguranje trošak koji vam nije potreban, probajte da izračunate koliko vas polisa izađe po metru kvadratnom, ukoliko je u pitanju vaša nekretnina. Kada vidite kolika je to cifra, shvatićete da je polisa vredna jer će se ovo isplatiti već u prvoj godini ukoliko bude potrebe za tim. Kada su u pitanju vremenske nepogode, one se mogu odnositi na poplavljeni deo kuće ili stana, lom prozora ili roletni ili izlivanje kanalizacije usled obilnih padavina. Popravka bilo kog kvara ili barem delimična sanacija je znatno veća od sume koju je potrebno izdvojiti za osiguranje te je ovo prava investicija za budućnost ne samo vas, nego i vaše imovine.

Kako naplatiti štetu?

Nakon vremenskih nepogoda, ostaje vam da procenite eventualnu štetu i da pokrenete polisu kako biste započeli proces naplate štete. Prvo što morate da uradite jeste da prijavite štetu vašoj osiguravajućoj kompaniji u kojoj ste sklopili ugovor. Nakon toga, morate da sačekate da dođe procenitelj koji će da utvrdi stanje imovine i kolika je šteta. Nakon toga će napraviti zapisnik i predati ga u osiguravajuću kuću. Preostaje vam da sačekate izveštaj kako biste videli da li je šteta priznata i koji su naredni koraci. Uvek možete da podnesete žalbu ukoliko smatrate da procena štete nije srazmerna stvarnoj situaciji i smatrate da je neophodno uraditi dodatnu proveru kako bi se popisale sve stvari koje je potrebno sanirati i popraviti.

 

Osiguranje imovine je neophodna stvar kako biste se zaštitili i bili sigurni da će sve što posedujete da bude sigurno. Istražite koje opcije su najbolje za vas i na koji način možete da zaštitite ne samo vašu imovinu, nego i vas.

Ознаке: