18
окт

Problem bezubosti nije nerešiv. Nekoliko načina da ponovo dobijete lep osmeh

Stanje u kome nekoj osobi nedostaju zubi, svi ili nekoliko naziva se bezubost. Totalna bezubost je kada osoba nema nijedan zub ni u gornjoj ni u donjoj vilici. Naravno, do gubitka zuba ne dolazi odjednom, već tokom vremena, odnosno postepeno. Procena je da petina stanovništva ide na redovne kontrole kod stomatologa, dok tek nešto više od polovine redovno pere zube. Značaj redovnih poseta stomatologu je ogroman, jer je svaki problem lakše sanirati kada je on u početnoj fazi. 

Zanemarivanje oralnog zdravlja vodi do kvarova i onda jedino preostaje vađenje, jer je problem nemoguće lečiti. Naravno, vađenju zuba se pristupa tek ukoliko ne postoji neko drugo rešenje, ali nažalost sve je više osoba koje nemaju sve zube u vilici. Usled bezubosti može doći do narušavanja zdravlja celog organizma. Dolazi do deformisanja desni i vilične kosti, javljaju se problemi u digestivnom traktu, a govor može postati nejasan. Estetski izgled je takođe doveden u pitanje, pa je najbolje odmah pristupiti rešavanju bezubosti. 

Zubni implanti

Najbolje rešenje kojim se mogu nadoknaditi izgubljeni zubi jeste ugradnja zubnih implantata. Ali kod nekih pacijenata kost je previše istrošena i nemoguće je ugraditi implantate. Zato je idealno odraditi tehniku koja se zove all on 4, za veoma kratko vreme možete imati osmeh o kakvom ste oduvek maštali. Ovu tehniku moguće je primeniti i u donjoj i u gornjoj vilici. All on 4 po sjajnoj ceni možete pronaći u mnogim stomatološkim ordinacijama, ali svoje poverenje dajte iskusnim i proverenim stručnjacima. 

Na samom početku vrši se snimanje obe vilice, zatim se pristupa analizi. Nakon davanja anestezije ugrađuju se četiri implantata, a mogu se raditi i obe vilice u istom danu ako pacijent nema vremena da dolazi dva dana. Nakon toga uzimaju se otisci za privremene zube, a pacijent dobija uputstvo kako da se ponaša u narednim danima. U roku od nekoliko dana pacijent dobija privremene zube, a nakon četiri meseca i stalne zube. Privremeni zubi mogu ostati u ustima i do godinu dana, ako je pacijent sprečen da dođe nakon četiri meseca. 

Totalna proteza

Totalna proteza je još jedno rešenje uz pomoć koga se može rešiti problem bezubosti. Ovo rešenje je jednostavno, brzo i prilično jeftino u odnosu na neke druge tehnike. Totalna proteza može poboljšati kvalitet života pacijenta, povratiti mu funkciju zuba kao i dati lep estetski izgled. Ove proteze se izrađuju od akrilata, a postavljaju se preko sluzokože i vilične kosti. Gornje proteze po pravilu su stabilnije od donjih, a sve to jer je gornja vilica fiksirana i u njoj je kost obično bolje očuvana.

Lako se stavlja ali i uklanja iz usta. Najveći nedostatak je taj što je kod pacijenata obično veoma dug period adaptacije na totalnu protezu, neudobne su i stabilnost im je loša. Nakon nekog vremena mora doći do korigovanja proteze jer se i vilična kost smanjuje. Ove proteze je potrebno prati dva puta dnevno, a nakon obroka dovoljno je samo isprati protezu pod vodom. Noću se vade iz usta jer je potrebno da se odmore i tkiva. 

Mini implantati – proteze sa skeletnim uporištem

Mini implantati predstavljaju držače preko kojih se proteza vezuje za kost, pa se na taj način dobija određena stabilnost. Ono što je važno naglasiti jeste da je ova tehnika moguća samo kod pacijenata koji nemaju zube u donjoj vilici. Ova proteza je znatno udobnija za nošenje, jer mini implantati je veoma čvrsto drže za donju vilicu. Proteza ne mrda, a pacijenti nemaju problema sa govorom, kao ni probleme pri žvakanju hrane. 

U donju bezubu vilicu se ugrađuju mini impantati, i to uz davanje lokalne anestezije. Procedura je bezbolna. Potom se uzima otisak za izradu proteze koja se nosi preko mini implantata. Probe se ponavljaju sve dok pacijent a i zubar ne budu zadovoljni rezultatima, odnosno visinom kao i simetrijom zagrižaja. Oko nedelju ili najviše dve nedelje treba pričekati na dobijanje gotove proteze.

Proteza na implantatima

Ova proteza se pravi takođe od akrilata, a dva implantata se ugrađuju u donju vilicu. U gornju vilicu je potrebno ugraditi četiri implantata. Proteza se kači na drikere, pa je poprilično stabilna. Lako se skida i ne ide preko nepca, što pruža pacijentima veću udobnost. Oralna higijena se lakše održava i jeftinije je rešenje nego kada se radi fiksna proteza. Pacijenti mogu očekivati da im hrana zapada povremeno ali je zato redovno i pravilno održavanje oralne higijene od izuzetne važnosti. Za koje rešenje ćete se odlučiti najpre zavisi od budžeta koji vam je dostupan, kao i od stanja u kom se nalaze vaše vilice.