12
феб

Šta se sve menja u životu žene kada sazna da je u drugom stanju?

Otkriće trudnoće jedan je od najznačajnijih trenutaka u životu svake žene. Osećanja neretko variraju – od uzbuđenja i sreće do straha i nesigurnosti. Ali, sve je to normalno za “drugo stanje”. Osim emotivnih promena, trudnoća donosi brojne fizičke, psihičke i društvene promene koje utiču na svakodnevni život.

Emotivne i psihičke promene

Trudnoća sa sobom donosi pravu buru emocija. Hormonske promene utiču na raspoloženje, pa se buduća mama može osećati euforično u jednom trenutku, a već u sledećem biti zabrinuta ili preplavljena osećanjima.

Radost i uzbuđenje zbog dolaska bebe u jednom trenu mogu zameniti osećanja poput straha od nepoznatog, posebno kod prvorotki.

Tu je i majčinski insitinkt koji se budi, a zbog koga raste osećaj odgovornosti za novu ulogu majke.

Povremena anksioznost i promene raspoloženja mogu se pripisati kako dejstvu uzburkanih hormona, tako i dejstvu pomešanih osećanja kako se žena priprema za susret sa bebom i roditeljstvo.

Podrška partnera, porodice i prijatelja može mnogo pomoći u ovom periodu, a ako se anksioznost pojačava, ili se pojave duboka tuga, bezvoljnost ili strahovi koje mislite da ne možete sami prevazići, nije na odmet porazgovarati sa stručnjakom i kroz razgovor razrešiti sve misli koje leže u pozadini ovih osećanja.

Promene u načinu života

Nakon saznanja o trudnoći, mnoge žene su motivisane da promene svoje životne navike kako bi zaštitile bebu i svoje zdravlje.

Po pitanju ishrane, veći fokus se stavlja na zdravu hranu bogatu vitaminima i mineralima i izbegavanje nutritivno siromašnih namirnica poput grickalica i nezdravih opcija slatkiša. 

Doktori često savetuju umerenu fizičku aktivnost, koja obuhvata blaže vežbe poput šetnje ili prenatalne joge umesto napornih treninga.

Jednako važan je i odmor, jer telo sada zahteva više spavanja kako bi sakupilo i sačuvalo energiju za veliki posao koji obavlja i koji mu sledi.

Većina trudnica nastoji da izbegava štetne supstance, poput alkohola i cigareta. Hronična terpija ponekad treba da se revidira i prilagodi drugom stanju. 

Odnosi sa okolinom

Trudnoća i roditeljstvo su veliki i značajni događaji koji često u korenu menjaju sve aspekte dotadašnjeg života. Svakako da se ovo odgleda i kroz odnose sa partnerom, porodicom, prijateljima i kolegama.

Veza sa partnerom može postati još jača, ali su mogući i izazovi zbog novih odgovornosti. U tom smislu je ključno održati bliskost i otvoreno razgovarati o osećanjima i očekivanjima.
Kada su u pitanju porodica i prijatelji, ponekad se buduća mama može biti prerpana sa previše saveta ili očekivanja, što može biti stresno. Van je dati do znanja ljudima kada želite o nekim temama da razgovarate, a kada ne. 

Posao je još jedno polje koje prolazi kroz promene – pred trudnicom je nemali izazov da prilagodi radne i privatne obaveze. Dobro je da se unapred informišete o pravima koje možete ostvariti i na koje se beneficije, poput porodljskog odsustva, možete osloniti.  

Finansijske promene i planiranje budućnosti

Finansijska priprema za dolazak bebe ključna je za smanjenje stresa i omogućavanje mirnijeg početka roditeljstva. Preporučuje se pravljenje budžeta koji uključuje troškove za opremu, odeću, pelene, medicinske preglede i potencijalni gubitak prihoda tokom porodiljskog odsustva. 

Takođe, korisno je razmotriti štednju ili dodatne izvore prihoda koji mogu pomoći u obezbeđivanju stabilne finansijske situacije nakon rođenja deteta.

Fizičke promene

I na kraju ono najočiglednije – fizičke promene. 

Od prvih dana trudnoće telo počinje da se menja, pripremajući se za rast i razvoj bebe. U tom smislu možete primetiti čitav spektar promena u telu, a neke od njih vas mogu i iznenaditi.

Na prvom mestu tu su jutarnje mučnine. Odmah uz njih ide neobjašnjeni umor i pospanost, koji se mogu pojaviti iz čista mira.

Povećanje grudi je simptom koji oseti velika većina trudnica. Ovo je i logično – grudi postaju osetljivije i veće zbog pripreme za dojenje.

Ma koliko pazili na ishranu, dobijanje na težini se ne može izbeći i predstavlja znak da sve ide u pravom smeru. Kako trudnoća napreduje, tako raste i vaš stomak, koji značajno doprinosi gomilanju kilograma.  

Iako ih ne iskuse sve trudnice, tipični simptomi trudnoće jesu i promene u apetitu i ukusima. Ove promene se manifestuju u nagloj i snažnoj želji za određenom hranom ili pak kao gađenje i averzija prema drugoj hrani i nekim mirisima.

Možda vas zanima kako teče trudnoća po nedeljama? Evo kratke retrospektive fizičkih promena kroz koje možete proći na putu od 9 meseci. 

Prvi trimestar (1–3. mesec)

Prvi trimestar, poznat i kao “mučan” period trudnoće (u bukvalnom smislu), obično prate oni najneprijatniji simptomi – mučnine, povraćanja,  pospanost, bolne grudi…

1. mesec (1-4. nedelja)

  • Mnoge žene još nisu ni svesne trudnoće
  • Mogu se pojaviti blagi simptomi, poput umora i osetljivih grudi.
  • Blago krvarenje (implantacijsko) obično je znak da se embrion usađuje u zid materice.

2. mesec (5–8. nedelja)

  • Počinju jutarnje mučnine – koje zapravo mogu trajati tokom celog dana.
  • Povećana osetljivost na mirise i promene u apetitu.
  • Umor postaje izraženiji zbog povećanja nivoa progesterona.
  • Grudi postaju veće i osetljivije, a vene vidljivije.

3. mesec (9–12. nedelja)

  • Stomak još uvek nije primetno veći, ali materica raste i može se primetiti blago zaobljenje donjeg stomaka.
  • Mučnine mogu biti izraženije, ali kod nekih žena počinju da jenjavaju.
  • Pojava učestalog mokrenja zbog rasta materice koja pritiska bešiku.
  • Koža može postati sjajnija („trudnički sjaj“) ili se mogu pojaviti akne.

Drugi trimestar (4–6. mesec)

Drugi trimestar, poznat i kao “čaroban” period trudnoće, donosi olakšanja – telo se prilagođava promenama, pa mučnine polako jenjavaju, grudi više nisu u toj meri osetljive i bolne, a vraća se energija i poletnost. Trudnice se najbolje osećaju (i izgledaju!) upravo u ovom trimestru. 

4. mesec (13–16. nedelja)

  • Mučnine obično prestaju i nivo energije raste.
  • Stomak postaje primetniji, ali i dalje nije mnogo izražen.
  • Počinje blago povećanje telesne težine.
  • Kosa i nokti mogu postati jači i gušći zbog hormona trudnoće.

5. mesec (17–20. nedelja)
Mnoge žene prvi put osećaju bebine pokrete, koji se opisuju kao lagano “lepršanje“.

  • Stomak postaje uočljiviji i koža na njemu može postati zategnuta.
  • Može se pojaviti tamna linija na stomaku (linea nigra) i tamnjenje bradavica.
  • Povećava se apetit, a težina brže raste.

6. mesec (21–24. nedelja)

  • Pokreti bebe postaju jači i ponekad vidljivi spolja.
  • Može se javiti blagi otok stopala i ruku.
  • Pojavljuju se prvi bolovi u leđima zbog rasta stomaka.
  • Moguće su blage kontrakcije materice (Braxton Hicks kontrakcije).

https://bebo.club/trudnoca-po-nedeljama

Treći trimestar (7–9. mesec)

Telo se priprema za porođaj, javljaju se neki novi simptomi. Priroda je nekako sve uredila – u ovoj fazi trudnicama obično više nije u fokusu strah od porođaja, koliko želja da u naručju drže svoju bebu i – konačno se vrate na staro. 

7. mesec (25–28. nedelja)

  • Stomak je sada znatno veći, a pokreti bebe su snažni.
  • Javljaju se problemi sa varenjem (gorušica, zatvor).
  • Noge i stopala mogu biti natečeni zbog zadržavanja tečnosti.
  • Moguće je povremeno otežano disanje zbog pritiska na dijafragmu.

8. mesec (29–32. nedelja)

  • Telo se oseća teže, a umor ponovo raste.
  • Beba se sve više pomera i može izazvati nelagodnost.
  • Leđa i karlica mogu boleti zbog pritiska bebe.
  • Česti odlasci u toalet jer materica pritiska bešiku.

9. mesec (33–40. nedelja)

  • Beba se spušta niže u karlicu, što olakšava disanje ali povećava pritisak na bešiku.
  • Pojavljuju se jake Braxton Hicks kontrakcije koje pripremaju telo za porođaj.
  • Moguće su promene u vaginalnom iscedku i ispadanje sluznog čepa, što je znak približavanja porođaja.
  • Stomak je maksimalno proširen i može biti neprijatan za spavanje.

Na kraju…

Trudnoća je jedno od najznačajnijih i najintenzivnijih razdoblja u životu žene, ispunjeno promenama koje utiču na telo, emocije, način života i odnose s okolinom. Od prvog trenutka saznanja o trudnoći, žena počinje da se prilagođava novoj ulozi i odgovornostima, dok se njeno telo i um postepeno pripremaju za dolazak bebe.

Ipak, iako trudnoća može doneti neizvesnost i nove odgovornosti, ona je i period velikog uzbuđenja i priprema za jedan od najlepših trenutaka u životu – susret sa bebom. Svaka žena prolazi kroz jedinstveno iskustvo, ali bez obzira na izazove, uz odgovarajuću podršku i brigu, može uživati u ovom posebnom putovanju ka majčinstvu.