U ekološkoj tranziciji sve veću ulogu igraju transformatori
Svedoci smo da porast temperature Zemlje dovodi do ekstremnih vremenskih nepogoda, dok se nivo mora neprekidno povećava , preteći tako obalnim zajednicama širom sveta. Prema najnovijim izveštajima, više od milijardu ljudi moglo bi da se suoči sa ozbiljnim posledicama klimatskih promena u narednim decanijama.
Takođe smo svedoci sve zagađenijeg vazduha, vode i zemljišta, što direktno utiče na pojavu raznih oboljenja. Upravo ove alarmantne statistike pozivaju na hitnu akciju i sve brži prelazak na zelenu tranziciju, koja može osigurati budućnost za generacije koje tek dolaze. Zato i ne čudi što se zelena tranzicija nalazi na svim agendama, od državnog do privatnog sektora, a sve je više i kompanija koje uvode ESG strategije održivog poslovanja i prelaze na energiju iz obnovljivih izvora.
Ipak, proces prelaska na obnovljive izvore energije nije jednostavan proces, a pored novca, potrebno je i vreme, ali i podizanje svesti kod građana. Dodatno, nameće se i velika potreba za stabilnom i efikasnom elektroenergetskom mrežom, jer je to ključno za savremeni način života. Tu će ključnu ulogu igrati transformatori, obzirom na njihovu sposobnost da prilagođavaju napon i minimizuju energetske gubitke, što ih čini idealnim u procesu tranzicije ka zelenim izvorima.
Veliki energetski gubici i izazovi
Gubici električne energije u mreži globalno iznose oko 8 odsto, dok su prema zvaničnim podacima u Srbiji ti gubici nešto niži, oko 6 odsto. Međutim, i dalje se radi o značajnim vrednostima, pa je jedan od glavnih izazova upravo efikasniji prenos električne energije na velike udaljenosti. Cena električne energije u konstantnom je porastu, što građani jasno primećuju kroz mesečne račune, ne samo kod nas, već i u svetu. Dodatni problem stvaraju i sve strožiji ekološki standardi, koji i kod nas, polako ali sigurno, postaju deo zakonskih procedura, a utiču kako na gradnju, tako i na samo poslovanje, ali i svakodnevni život.
Upravo u takvim okolnostima transformatori su postali nezamenljivi uređaji za optimizaciju potrošnje struje, jer ne samo da smanjuju troškove, već i povećavaju efikasnost. Ovi uređaji, kroz specijalne naponske pregibe, omogućavaju optimalan prenos energije, čime direktno podržavaju ciljeve zelene tranzicije, odnosno pre svega smanjenje energetskih gubitaka.
Kako transformatori pomažu u optimizaciji potrošnje
Transformatori rade po principu elektromagnetne indukcije, prilagođavajući tako napon struje za bezbedan prenos na velike udaljenosti. U elektranama se napon povećava na visoke vrednosti radi smanjenja gubitaka, dok se u distribuciji smanjuje za bezbednu potrošnju. Upravo na ovaj način transformatori omogućavaju energetsku efikasnost u svim fazama mreže – od proizvodnje do potrošnje. Time se smanjuju energetski gubici, a pre svega se podržava stabilnost mreže, posebno u urbanim sredinama u kojima je konstantno visoka potrošnja električne energije.
Savremeni transformatori dizajnirani su za nisku potrošnju energije i minimalne gubitke, a tako doprinose i smanjenju emisije ugljen -dioksida, što je jedan od najvažnijih aspekata kada govorimo o zelenoj tranziciji i problemu klimatskih promena. I sama Evropska unija procenila je da bi se dodatnom modernizacijom ovih uređaja mogla smanjiti potrošnja energije i do 20 odsto. Upravo zato transformatori postaju jedan od ključnih koraka ka postizanju održivog snabdevanja i smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva.
Od industrije do potrošača – moderan elektroenergetski sistem
Transformatori omogućavaju pre svega prilagođavanje napona struje za različite potrebe – od industrije do potrošača. Oni industrijski snabdevaju velike potrošače poput fabrika i raznih postrojenja, dok manji modeli efikasno mogu podržavaju stabilno snabdevanje uređaja u domaćinstvima.
Takođe, tu su i strujni merni transformatori koji se koriste za precizno merenje i kontrolu struje, čime se omogućava bolja optimizacija rada u samoj mreži. Upravo bi bez ovih uređaja prenos energije bio neefikasan, odnosno sa znatno većim gubicima i znatno skuplji, a mreža bi bila podložna velikim opterećenjima, što može dovesti do pucanja.
Obzirom na sve brži razvoj zelene energije, savremeni transformatori postaju sve napredniji. Tako novi modeli koriste inovacije poput izolacionih materijala, ali i sistema za hlađenje koji smanjuju potrošnju energije, a time mrežu čine i pouzdanijom. Statistike i sve dostupna istraživanja govore u prilog tome da će upravo ovi uređaji biti ključni za održavanje energetske stabilnosti u narednim godinama, posebno u sredinama visokih potrošačkih zahteva, kao što su veliki gradovi i industrijske zone.
Takođe, transformatori će igrati važnu ulogu i u integraciji vetroparkova, solarnih elektrana i drugih izvora zelene energije u mreži. Prema najnovijim proračunima, očekujje se da će potražnja za transformatorima do 2050. porasti za 40 odsto, jer će se uz pomoć njih omogućiti stabilan prenos i distribucija energije, a pre svega smanjiće se troškovi.
Ono što je posebno treba istaći, jeste da će transformatori značajno uticati na smanjenje emisija štetnih gasova, jer će biti potrebno manje goriva u termoelektranama za proizvodnju iste količine struje.